8 TIPŮ, KTERÉ VÁM VÝRAZNĚ ULEHČÍ POČÍTÁNÍ MAKER

Téma, které se omílá pořád dokola. Počítat, či nepočítat? That is the question! Jak asi plno z vás ví, sama jsem počítala téměř 2 roky. Počítání mě naučilo, jak fungují jednotlivé makroživiny, dozvěděla jsem se díky němu mnohem víc o výživě a co hlavně – zbavilo mě strachu z jídla a především ze sacharidů. 

Po tom, co jsem jela rok a půl striktní paleo, vytvořil se mi v hlavě strašák. Konzumovala jsem cca 1000-1300 kcal denně, jenomže mi to nepřišlo vůbec divné, protože jsem o výživě ABSOLUTNĚ NIC NEVĚDĚLA. Netušila jsem, že tím, že jím pod svůj bazální metabolismus, ubližuji svému tělu a že ty následky budu muset „zahlazovat“ ještě docela dlouho. Od toho ale půjdeme dál, to by bylo na celý nový článek! 

I když sama už počítám jen opravdu příležitostně a to v neobvyklých situacích s neobvyklým jídlem, jako jsou oslavy, nebo když někde cestuji a nemám možnost svých klasických „pořád-dokola“ jídel, jsem pořád zastánce IIFYM, jelikož mě naučilo tak moc a víceméně mě vytáhlo z období, kdy pro mě jídlo bylo nepřítelem a vybudovala jsem si díky němu zcela nový vztah k jídlu. A momentálně jím tak dvojnásobný počet kalorií než jsem jedla dříve.

macros-guess-things-are-getting-serious.png

(Tímto neříkám, že by člověk, který například řeší podobné problémy, měl přejít na IIFYM a že se tím „vyléčí“. Pro mě to ale cesta byla a je dost možné, že právě tato cesta by pomohla i takovému člověku.)

Na internetu jste si přečetli, že pokud máte 20 let, měli byste jíst 1900 kcal, že průměrný člověk by měl jíst 200+ sacharidů denně, vytvořili jste si excelovskou tabulku na zapisování toho, co jste snědli, na internetu každou potravinu hledali pomocí kalorických tabulek, týden si zapisovali jídlo a následně zjistili, že vám to žere tolik času, že raději v létě přes ty plavky přetáhnete volné tričko a schováte se do stínu palmy? Nebo že ty #gainzzz letos opět raději zaplácnete kelímkem Ben&Jerry’s, však ony počkají i na příští rok? 

ice-cream.jpg

Teď vám něco prozradím. Něco, co určitě chcete slyšet a po čem už vám nezbydou žádné výmluvy. 

Počítání maker není těžké. 

Pokud si osvojíš pár technik, počítání ti denně nezabere víc jak 5 minut celkem. 

Wow. Much wow! 

g1385271476419369452.png

O jakých technikách mluvím? Tomu bych se ráda věnovala v dnešním článku. Připravila jsem si pro vás 8 tipů #lifehacks, které vám ulehčí počítání maker. 

1. Vypočítej si odpichový kalorický příjem, co má hlavu a patu

Kalorický příjem, který je tvůj. Který sedí tvému věku, vaší váze, výšce, aktivitě atd. A teď trošku egoističtější poznámka. Jsem tak skvělá, že jsem ti tento bod ještě víc ulehčila. Proto si utíkej pustit má videa, která tě provedou základními znalostmi o tom, co to vlastně jsou kalorie, jaký by měl být cca tvůj příjem, jak si s ním hýbat na základě cílů, jak si rozložit makroživiny a plno dalšího! 

A konečně přestaneš držet makra jako ta bikina, co má celý rok formu (ehm… poznámka pro vás – buď postuje staré fotky nebo v tom budou nějaké dopomocné látečky, you are welcome), nebo kamarádka, co měří o 20 cm míň a od malička sportuje. 

2. Stáhni si kamarádku aplikaci

Aplikace, které si můžeš stáhnout do telefonu, jako MyFitnessPal nebo Kalorické tabulky, ti ulehčí život. Nejen, že do nich můžeš zapisovat, ať už jsi v MHD nebo v posteli, navíc mají plno skvělých doplňků jako například obrovskou banku všech potravin, skenování čárových kódů potravin, kopírování jídel z předchozích dní a plno dalšího. Excel is dead! 

Tyto aplikace obvykle nabízí i vypočítání vašeho kalorického příjmu a maker, každopádně jsou to často dost zavádějící a nepřesná čísla, proto bych ti spíše doporučila moje videa. Každopádně i tohle může být tvůj starting point!

3. Buď k sobě upřímný a zapisuj si vše

MyFitnessPal nemá oči, nezapíše to za tebe. Navíc neboj, máš k němu přístup jen a jen ty, nikdo se ti do něj koukat nebude. Buď k němu k sobě upřímný. Pak budeš vědět, co stojí v cestě tobě a tvým cílům.

Nemůže to být ta sklenička vína, kterou si ráda dáš po večeři, která přece nic neznamená? Nemůže to být ta lžička arašídového másla, kterou si uzobneš při chystání snídaně? A co takhle kombinace všeho?

Zapisuj si věci, i když jsou přes tvůj „limit“. Budeš mít pak přehled o tom, co se se tvým tělem děje, ať už to je víc energie další den nebo jednoduše ručička stoupající nahoru namísto klesající báhy. 

4. Najdi si svá „základní“ jídla a stav kolem nich

Vločky s proteinem nebo vajíčka na snídani, kuřecí a rýže/kuskus/bulgur na oběd a mleté hovězí s bramborami/batátami nebo salátem na večeři. Klasiky, které neomrzí. Dej svému jídelníčku strukturu, najdi si oblíbená jídla, která se ti budou v jídelníčku opakovat a experimentuj s kořením a kreativní můžeš být třeba se svačinami. 

5. Ze začátku se snaž odhadovat na minumum

Hm, to bude asi nízkotučný jogurt. Té rýže bude maximálně 100 g. Divili byste se, u kolika druhů jídla by vás překvapila orpavdová gramáž. A u plno jídla si ani já u odhadování jistá nejsem a to si myslím, že už to mám docela „v oku“. 

Odhadovat můžeš nízkokalorická jídla jako třeba zeleninu. U zbytku bych to ze začátku raději neriskovala. 

Pokud si venku a nemůžeš si jídlo vážit, snaž se vybírat si jídla s uvedenou gramáží jako třeba sušené maso, balení šunky, rýžové chlebíky, proteinové tyčinky, malá balení oříšků apod. Nebudeš muset nic odhadovat a jsi schopný si přesné kalorie zapsat. 

vegetables.jpg

6. Plánuj si dopředu 

Naplánuj si den v aplikaci dopředu. Ráno nebudeš ve spěchu muset ještě rozhodovat, co hodit do batohu na celý den. Už budeš vědět, že na svačinu bdue banán a řecký jogurt a na oběd krabička s připraveným kuskusovým rizotem. Jídlo si chystej klidně i na 2-3 dny dopředu, ušetříš si tak hodně času. 

A pamatuj – čím méně rozhodnutí před sebe budeš stavět, tím méně chyb a uklouznutí můžeš udělat. 

7. Soustřeď se i na vlákninu a příjem vody

Jedeš podle maker, která ještě nejsou tak nízká, ale máš stále hlad? Zde je třeba se zamyslet, zda jíš dostatek vlákniny a dostatečně piješ. 

Více o tomto tématu najdeš v mém článku 3 DŮVODY, PROČ MÁŠ POŘÁD HLAD. 

8. Měj trpělivost, tvoř si zvyky & have fun!

Stavět si komplexní jídlo složené z bílkovin, tuků i sacharidů. Snaž se zapamatovat si porce, které jíš a na jak dlouho tě pak takové jídlo zasytí. Je to pak velké ulehčovadlo při odhadování porcí „podle oka“. Slibuji, že se časem naučíš více poslouchat své tělo, ovládat to, kdy dostaneš hlad, po jakém poměru makroživin v jídle se budeš cítit nejvíc energický a zasycený. 

Uvidíš, že po čase už ty tabulky ani nebudeš potřebovat, řekneš jim sbohem, budeš vědět, kolik jíst, aby ses cítil super, plný energie, aby ti rostly výkony ve fitku, dokázal se skvěle soustředit ve škole/práci a jídlo bude opět kámoš. Protože jídlo je kámoš!

image.jpg

Taky je zde možnost, že ti bude IIFYM a zapisování do tabulek připadat tak easy a nebude ti v životě vlastně nikterak překážet a časově tě omezovat. Budeš s tímto životním stylem dlouhodobě spokojený. Čas od času do něj napasuješ i nějakou tu „kravinku“ v podobě donutu či pizzy a budeš žít spokojený flexibilní život. 

.. a už to pro tebe nebude takhle komplikované 😂:

 c0be3cf854ad2cf796725d2cd380cc38--fitness-humour-funny-fitness.jpg

Je to o tom najít si to, co vyhovuje právě TOBĚ. Jen a jen TOBĚ.

 

Mám tu nějaké fanoušky #IIFYM? Věříte, že u tohoto stravování zůstanete třeba ještě několik let nebo je vašim cílem začít postupem času jíst intuitivně? 

Mějte se krásně!

Papa, L ❤

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s