MY SUPPLEMENTS

BCAA, glutamin, protein, magnesium, kofein, pre-workout, maltodextrin, beta-alanin, kreatin,  arginin či taurin. Proč na vás mluvím sprostě? Co si to dovoluji? 

„Co to tu máš v té skříni?“ Ptá se mě mamka. „No to jsou BCAAčka, mami.“ „No, měly bychom si asi promluvit Luci. Nepřeháníš to už trošku? Jsi si jistá, že je to dobré pro tvoje zdraví.“ Aneb představa rodičů – suplementy = steroidy. Myslím, že nejsem jediná, kdo to tak doma má. Respektive měl, než jsem všechno hezky vysvětlila. Věřím, že i mezi vámi se najde plno, co s doplňky sportovní výživy nemají žádnou zkušenost. Já taky před rokem neměla, absolutně žádnou.

Ve skříni mi dva roky zpět ležel protein, který jsem si koupila někde v kamenném obchodě, protože jsem si na internetu přečetla, že po proteinu se přece hubne (trol trol trol) a který byl tedy pěkně hnusný, takže jsem ho pila z donucení po běhání (trol trol trol podruhé). Protože mi nikdo neřekl, že protein se hodí spíše po silovém tréninku a běh = výkon, ne? Tak proč si ho nedát. 

Jenže pak přišel crossfit (víte, že za 5 dní mám 1 year anniversary od mé úplně první lekce crossfitu?), Amerika, kde crossfiteři na supplementech téměř žijí, následně 5 tréninků týdně, následně 7 tréninků týdně a nyní 10 tréninků týdně. Pokud vám někdo tvrdí, že to jde i bez sportovní výživy, tak má možná pravdu, ale já zastávám spíše jiný názor. Určitě to přežít jde, je ale pak trénink kvalitní? Je pak kvalitní spánek, regenerace a celkově život? To už je věc druhá. 

V tomto článku bych vám ráda ukázala, které suplementy užívám já, jak často a tak dále. Pokud hledáte vědecký článek, který vám vysvětlí, jak daný suplement na tělo působí, tak si probrouzdejte internet, tomu se ve článku věnovat nebudu. Taky z toho důvodu, že nejsem žádný expert a nechci tu vyplodit nějakou blbost, která se pak bude šířit po internetu a budou jí lidi hloupě věřit. Třeba jako já a pití proteinu, abych zhubla:D

Další věc, kterou bych chtěla před začátkem uvádení produktů říct, je to, kde věci pořizuji. Jak už někteří z vás ví, pracuji pro firmu Aktin (joo, už sto let plánuji článek o tom, co tam vlastně všechno dělám atd atd, všechno bude!) a asi ani nebude překvapením, že jako zaměstnanec mám nejjednodušší kupovat si věci přímo v práci. Nemám důvod si to nakupovat nikde jinde, když sedím v kanceláři nad obřím skladem a také prodejnou, plnou všeho, na co si jen ve sportovní výživě vzpomenete. Navíc, když znám dobře sortiment, kvalitu a veškeré info o daném suplementu. Produkty, které vám tedy budu ve článku ukazovat, mám všechny z Aktinu, ale neberte to prosím jako nějakou cílenou propagaci. Je to prostě moje práce, patří to ke mě, ale podobné suplementy seženete na více místech. Pokud upřednostňujete jiné značky, tak už nebude velký rozdíl, jestli si koupíte BCAA z jiných stránek, kterých je dnes na českém trhu plno. Ale Aktin je samozřejmě nejlepší!:D 

Suplementy budu asi brát hezky postupně, podle toho jak často je beru. Od některých mám více druhů, které střídám podle chuti/nálady. Abych řekla pravdu, tak to zase tak úplně nehrotím. Když si ráno či večer zapomenu něco dát, tak nepocítím nějaký velký rozdíl, ale dlouhodobě se snažím držet se ve dne nějaké rutiny, aby si tělo zvykalo a vědělo, že když dostane BCAA, tak bude za chvíli podávat výkon a když dostane Glutamin, tak může za chvíli spokojeně vypnout a spát. 

BCAA

BCAAčka užívám většinou dvakrát denně – vždy před tréninkem. V netréninkové dny si dávám jednu dávku, většinou v podobě bezkofeinového NOCCO nápoje, protože ho naprosto miluju. Kofeinový si občas dávám ráno před tréninkem, perfektně nakopne a ještě k tomu má v sobě BCAA? Ideální předtréninkovka. 

BCAA jsou důležité pro budování a udržování svalové hmoty, zvýšení regenerace a působí jako ochrana před poškozením.

Já mám svůj pytlík s BCAAčkama opravdu pomačkaný, protože ho nosím v tašce do gymu, kde se občas dějí docela zajímavé věci :D. Mám neochucené od TPW a pak jedny s příchutí zelené jablko, které mám přesypané v této úžasné krabičce od Klárky, jen si už nepamatuji, jaká značka to je:D

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P6220512.jpg

A jedno NOCCO popíjím zrovna teď při psaní článku:)

PROTEIN

Protein používám hlavně z toho důvodu, že mě zasytí a vyživí po tréninku než dojedu do práce/domů a dám si normální jídlo. Také mám nastavený docela vysoký příjem bílkovin na den, takže na proteinu to občas večer doženu, ale to se moc často nestává. Navíc mi strašně chutná, je to pro mě vždy taková malá odměna a sladká tečka po výživném tréninku. 

Vím moc dobře, že syrovátkový protein není paleo-friendly, protože syrovátka pochází z mléka, tak snad mě paleo nadšenci na sítích neukamenují. A pokud se vám to nelíbí, tak víte co?:D To už si můžete domyslet. Nejčastěji piji izolát, ve kterém je laktózy opravdu minimum. Navíc mi narozdíl od mléka nedělají špatně, tak proč ho vyřazovat? Zatím jsem nenašla důvod. Střídám paleo protein (k recenzi se hned dostaneme) se syrovátkovým proteinovým izolátem a klasickým syrovátkovým proteinem, podle toho, na jaký mám zrovna chuť. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Paleo protein, který kolem mě nesměl projít bez povšimnutí, jsem hned musela vzít na zrecenzování. Paleo proteinů měli v Americe v každém obchodě se suplementy hromadu, ale u nás jsem se s tím ještě nepotkala. Tento od The Protein Works je vyrobený z vaječných bílků a ochucený je pak hromadou ovocných a zeleninových prášků. Největší složku zde tvoří malinový prášek i s pecičkami, který dává proteinu specifickou chuť.

Pokud jste již někdy ochutnali klasický protein, tak rozhodně nečekejte nic moc podobného. Je to spíše takový malinový vodnatější nápoj, který hodně pění, nechá vám mezi zuby pár peciček, ale zasytí víceméně stejně jako normální protein. Takže pokud jedete striktní paleo a sportujete – myslím, že je to pro vás jasná volba!

Co se týče syrovátkových proteinů, mým jasným favoritem je zatím stále čokoládový proteinový izolát od Cellukoru ❤ O můj bože! Chutná jako kakao od babičky, naprostá láska. Dále mi hrozně zachutnal kokos a salted caramel od TPW. Už jsme jich ale vyzkoušela opravdu dost a zatím jsem asi nepotkala nějaký, který bych nedoporučila. Možná až na proteiny od Trecu, ty mi moc nebodly:D

GLUTAMIN

„Zíííív. Jde na mě únava, asi bych měla jít zalehnout.“ A to znamená co? Utíkat dolů do kuchyně na svůj usínací drink – odměrku glutaminu. Nyní mám příchuť Berry blitz od TPW, chutná jako žvýkačky lesní směs a docela mi šmakuje. Předtím jsem měla neochucený, ten mi sice nechutnal, ale svůj účel plnil také. Od toho přece suplementy jsou. Ta chuť už je jen bonus, o který mi zase tak nejde:)

Glutamin podporuje rozvoj svalové hmoty a zlepšení regenerace, napomáhá také funkci imunitního systému a má příznivý vliv na optimální hladinu cukru v krvi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taky je to můj velký kamarád vždy po závodech, když jsem zlomená vejpůl a namožená, to jsou pak u mě většinou glutaminové hody:D

SPALOVAČ

Tato kategorie je mi velkým otazníkem. Spalovač beru většinou pouze když vím, že mě čeká „kardio“ trénink alá veslo, švihadlo, angličáky a né moc velká silovka. Taky si šlupnu jeden vždy před běháním. Funguje? To opravdu netuším. Já ho beru spíš kvůli tomu pocitu, i kdyby to mělo být jen placebo, tak si pak při běhu připadám mnohem více nakopnutá a když se potím, tak si říkám: „Joo, to je tím spalovačem.“:D Takže je dost možné, že je to jen v hlavě a účinek to sotva nějaký má, ale i tak mi to stojí za to.  

RedCell je klasika, která opravdu nezklame. Jsem po něm vždy mokrá jako pes. Ten, který vidíte vpravo, je bezkofeinový Grenade, který si dávám, když se jedná o běh či kardio trénink po 15. hodině, jelikož se kofeinu v podvečer už naprosto vyhýbám kvůli kvalitě spánku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

VITAMÍNKY, MINERÁLKY

Je třeba vůbec psát, proč zařazuji tento druh doplňků stravy? Já myslím, že ne. 

MSM, Glucosamine & Chondroitin jsou látky, které mají pozitivní vliv na klouby, vlasy, kůži, šlachy a chrupavky. Přece jen je crossfit a vzpírání na klouby opravdu zátěží a máme jen jedny, takže jim musím taky trošku dopřávat.

Nexgen mi byl v práci doporučený jako ucelený multivitamín pro výkonnostní sportovce a musím říct, že mám pocit, že od té doby, co jej beru, mám mnohem víc energie a cítím se taková vitálnější, i když jsou dny, kdy mám opravdu náročný trénink, tak jsem schopná pořád fungovat i v práci. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HOŘČÍK

Pamatujete si, když jsem k vám šla pro radu na svoje úžasné usínací tiky a křeče? Víte, co nakonec opravdu pomohlo? Hořčík. Ano, bylo to tak jednoduché a za tu dobu jsem vypozorovala, že když si ho zapomenu čas od času dát, tak opět po večerech mlátím do zdí, či do lidí spících vedle mě:D Stačí mi si na něj ale vzpomenout tak 2-3x týdně a je po problému:)

PRE-WORKOUT

Nikdy jsem nebyla uplně fanouškem a zastáncem preworkoutů. Abych řekla pravdu, měla jsem strach, že když budu před tréninkem předtréninkovku užívat, tak si na to moje tělo pak tak zvykne, že až bude (třeba na závodech) třeba se pořádně nakopnout, tak už to na mě pak nebude vůbec fungovat. Pořád tak trošku tento pocit mám, proto klasické nakopávače užívám opravdu jen a pouze na závodech a to většinou koupím jen nějaký jednorázový vzorek.

S čím jsem ale opravdu spokojená, je Genesis od TPW, který si dávám tak 1-2x týdně ráno před tréninkem, když jsem třeba unavená a nebo vím, že mě čeká hodně práce. Probudí mě a každý trénink po něm stojí opravdu za to. Nemá takové ty klasické nakopávací účinky, že byste po jeho konzumaci chtěli 8x oběhnout planetu (jako já, když jsem měla v USA poprvé svůj nakopávač a pak 4 hodiny cvičila v kuse, protože to jinak nešlo:D), ale spíše je pak celý trénink opravdu kvalitní, cítíte se silní a dáte do toho všechno.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KOFEIN

„Kofeeein je bezva!“ Vždycky si vzpomenu na tuto hlášku z nějakýho animáku, ani nevím, jak se jmenoval, ale se ségrou ji pořád doma vytahujeme, když si děláme kafe a podobně. S mým kávovým příjmem tyto tablety většinou ani nepotřebuji, ale občas se stane, že není uplně kvalitní noc, nespím třeba doma a valím pak rozbitá a nevyspaná na trénink (ano, vím, že to není ideálka). Pak si šlupnu jednu tabletku a hned je zase fajn. Alespoň na pár hodinek. Taky byly mým velkým kamarádem při učení se na státnice:D

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A to je z mé skromné výbavičky vše! Prošla jsem si raději ještě jednou pokoj a kuchyň, jestli jsem na nic nezapomněla. Čas od času samozřejmě vyzkouším i nějaké další doplňky, ale vlastním a pravidělně užívám pouze ty, které jsem vám nyní ukázala.

Je už na každém z vás, abyste na základě intenzity vašeho tréninku určili, který doplněk stravy je pro vás vhodný, případně se poradili s někým, kdo tomu rozumí. A neříká se jim doplňky jen tak ze srandy. Víte, co je totiž základem kvalitního tréninku a progressu? No přece správná strava. Doplňky vám můžou pomoci dosáhnout určitých cílů, ale pokud nesprávně jíte, můžou na vás mít také naprosto nulový účinek. 

Takže nejdřív řešíme, co jíme, pak až naše suplementy, že ano? Pokud si jdete několikrát týdně zaběhat, nemyslím si, že je třeba kromě dobré stravy nějaké suplementy řešit. Možná tak vitamíny či minerály, ale ty můžeme získat v určitém množství i ze zeleninky a ovoce. Pokud trénujete opravdu intenzivně nebo třeba i dvoufázově, určitě už budou alespoň nějaké doplňky třeba. Jak jsem již řekla – nejlépe se poradit s odborníkem. Já se o každém svém doplňku radila s plno lidma, abych si nekupovala něco naprosto zbytečně.

Berete nějaké doplňky stravy? Je nějaký, který si myslíte, že mi chybí a který bych měla vyzkoušet?

Sportu zdar! A kvalitní stravě hlavně:)

Papa, L. 

5 Replies to “MY SUPPLEMENTS”

  1. Hlavně B komplex, nejim skoro maso a hodně studií v poslední době tvrdí, že ani masožravci to ze stravy nedosuplementujou! A samozřejmostí jsou ananasový BCCA s glutaminem, mňam! 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s