#CHEATDAY

Rok a půl víceméně na paleu. Rok a půl žádné sladké (až na jednu vyjímku), hodně masa, zeleniny a člověk vlastně uplně zapomněl, jak chutná zmrzlina či mléčná čokoláda. S Klárkou jsme už snad dva měsíce zpátky vymyslely, že když dám státnice, uděláme takový hokus pokus. Jeden den, 24 hodin, sníme všechno, na co si jen vzpomeneme. Věci, které jsem 17 měsíců jíst nechtěla a nepotřebovala a které jsem chtěla vyzkoušet, protože jsem skoro zapomněla, jak chutnají. A co především, vyzkoušet si, jak na to bude moje tělo po takové době reagovat, jak mu bude chutnat, jak se bude následně cítit a zjistit, jestli mi vůbec takové věci vlastně chybí. A užít si slavící den. To bylo cílem. 

Připravte se na článek, kdy se vám pravděpodobně budou dost sbíhat sliny a budete si klepat na čelo, jak jsme toho mohly tolik sníst. Všechny jídla až na burger a donuty jsme ale měly napůl, takže to byl spíš den ochutnávání. Neříkám, že bych nebyla plná. Ale rozhodně ne mega přejezená. Všechno jídlo jsme také měly hodně dopředu naplánované, přes měsíc jsme sepisovaly, co si chceme dát, takže to nebylo náhodné zastavování. Splnit plán a konec, zase jsme nechtěly totálně zvlčet. I když, my už s tím plánem docela zvlčely:D Každopádně jsem chtěla, aby všechno, co jsem měla v plánu, bylo to nejlepší, co můžu v Brně sehnat. Žádná čokoláda za 10 Kč z Kauflandu a mražená pizza. Když už, tak ať je to fakt dobré!

V úterý státnice, v sobotu jsme velké focení s Miss Aerobik, takže velké hodování muselo počkat do neděle. Respektive soboty večer. Věděly jsme, že v neděli musíme kvůli povinnostem cca v 17 hodin skončit, proto jsme se rozhodly začít už v sobotu večer. Opravdu pozdě večer, jelikož jsem se asi až o půl 10 vrátila z Prahy z focení. Hladová jak pes po tom, co jsem za den přijala tak 800 kcal (asi strava pro Missky:D). Vyzvedla jsem Klárku a vyrazily jsme do nočního Brna. Většina lidí chodí touto dobou za písničkou, ale my šly za jídlem.

Food trip jsme tedy začaly naprosto dokonalým (ale opravdu nekecám) burgerem v BURGER INN, k tomu menší porce hranolek a skvělá BBQ omáčka. A teď vám nebudu kecat – nejlepší burger, co jsem kdy jedla. A to jsem žila 8 měsíců v Americe:D Nevzpomenu si, jak se ten můj jmenoval, ale bylo tam hovězí, sýr, slanina, zelenina a domácí majonéza. OMG. To bylo táááák dobrý. Možná to bylo tím hladem, ale opravdu mi strašně chutnal. Nebyl moc velký, takže zbylo hodně místa pokračovat. Ale už jen malinko, musely jsme se šetřit na sobotu. Jedno McFlurry s lentilkama a karamelem (opět jsem si dost pochutnala, jen teda – to to bylo vždy tak sladké?:D), jeden minikousíček cheesecaku v kavárně Fratelli a utíkalo se na kutě.

Po 20 hodinách na nohou, 5 hodinách řízení a jednom pořádném cheatmealu jsme ulehly do postele a mě se udělalo těžko. Ehm ble. „Co budu sakra dělat zítra? Už nic nechci! To mi ten cheat teda rychle skončil.“, odehrávalo se mi v hlavě. Naštěstí jsem ale byla tak vyčerpaná, že jsem nevolnost zaspala a ráno se probudila víte jak? Hladová! Bílá Milka ještě v posteli napůl a vyrazilo se na naši docela vysněnou snídani. Chtěly jsme donuty a já se nechtěla spokojit s těmi z Albertu za pár korun, ale jelikož jediná specializovaná prodejna donutů, která vypadá tedy naprosto dokonale, je v Ostravě, našly jsme si alespoň obchod, kde mají největší výběr – Tesco v Campus Sq. Tak 20 příchutí a musím říct, že byly fakt skvělé. Já si koupila 3 – plněný vanilkovou náplní, jahodový s mashmallows a jeden s příchutí brownies. Do sáčku také přibyl jeden máslový croissant a skořicový šnek.

IMG_4996

Jeden donut do nás zahučel jak nic (já plněný vanilkový, ooooomnom, ten byl) a zbytek jsme si ušetřily na královskou snídani na Svoboďáku, kde jsme si koupili ještě karamelové frappucino ve Starbucks, zabraly stolek a šlo se na to. Donuty a croissant jsem snědla docela rychle, pomalu zapíjela ultrasladkým frappucinem, které si, přísahám, už v životě nedám:D To už na mě bylo moc. Na šneka už nebylo pomyšlení a já byla přeslazená neskutečným způsobem. #glykemickýšok Ale pochutnala jsem si. 

Následně muselo přijít malé vytrávení, takže jsme se prošly po městě a zamířily do Vaňkovky. Plánovaly jsme tak 2 hodinky bez jídla, ze kterých se vyklubaly skoro 4, jak jsme byly najezené a ještě, když nás bavily nákupy. Nové ťapky, kraťásky a tričko jako odměna za státnice, následně jsem si dala jedno překapávané kafe na rychlejší vytrávení, dvě kuličky mého oblíbeného Raffaela a půlka bílé KitKatky a ve 13 hodin jsme se už nacházely na dalším bodě našeho plánu – britská restaurace East Village, kam jsme zamířily hlavně kvůli sýrovým hranolkám a „americkým“ pancakes. 

Nebudu lhát, když řeknu, že hned při vstupu jsem se cítila, jak kdybych se najednou ocitla v úplně jiném městě. A fakt, že na vás obsluha mluví anglicky, protože to jsou všechno Britové, tomu krásně dodával na dokonalosti. První objednávka – voda, jedno trhané vepřové se sladkokyselou omáčkou a dvě přílohy – jedny cheese fries a jednou Mac&Cheese, které Klárka nikdy neměla a tak je chtěla vyzkoušet. Já je měla jednou v Americe a tedy.. nic moc:D Možná to ale bylo tím, že jsme si dělali instantní ze sáčku, protože tyhle byly skvělé a to těstoviny moc nemusím. Sýrové hranolky nezklamaly a vepřové bylo taky naprosto delicious. 

IMG_5029

Sice jsem se cítila sytá, ale rozhodně ne přejezená. Z toho jsem měla největší strach – že v se mi udělá v půlce dne tak špatně, že skončím nad mísou a nebo s křečemi břicha v posteli a celý den tak bude zkažený. Naštěstí se ale vůbec nic takového nestalo a my si ještě k poobědové káviččce objednali borůvkové pancakes s javorovým sirupem.

A teď pozor. Chvíle ticha. Alespoň 2 minuty ticha. Za ty palačinky.

IMG_5056

Lidičky moje, ty palačinky, to bylo možná to nejlepší, co jsem kdy v životě jedla. A znovu – to jsem žila 8 měsíců v Americe:D Nebyly vůbec přeslazené, skvěle nadýchané, máslové a naprosto božííí. Neskutečně jsem si je vychutnávala a Klárka ze mě měla docela srandu – ani se nedivím:D Usmívala jsem se jako sluníčko, asi zfetovaná cukrem. K tomu super příjemní pánové, co nás obsluhovali a bezedná americká káva. Za mě jeden z nejlepších podniků v Brně, jednoznačně. V naprosto skvělé náladě jsme se pak vydaly dát tašky z nákupů do auta a projít se trošku po Brně. Bylo třeba se pořád hýbat, aby to rychleji trávilo.

Po cestě napůl čokoládový muffínek ve Starbucks, protože jsme musely jít na záchod:D A šlo se pro změnu po obchodech. Musím uznat, že to asi nebyl nejlepší den na zkoušení oblečení, protože jsem měla už docela #foodbaby. I tak jsem si vybrala tisíc věcí, ale v kabince se většinou spíš pobavila nad svým pupkem a pak si nic nekoupila, musela jsem šetřit peníze na další věci na našem food seznamu!

Dalším bodem byl trdlojogurt – trdelník ve tvaru kornoutku plněný mraženým jogurtem, s borůvkami a borůvkovou polevou. Instagram se tím začíná v poslední době plnit, tak jsem musela využít cheat chvíle a taky jej vyzkoušet. Opět jsme si jej dali na půl a moje pocity? Byo to dobré, ale… Trdelník mi přišel, že už tam nějakou dobu stál, byl takový sušší a toho cukru, kolik na něm bylo.. epffff. Taková cukrová krusta. Zmrzlina byla dobrá, ale víc než froyo to byla prostě klasická jogurtová zmrzlina. Dohromady to bylo super, znovu už si to ale nedám. Ještě k tomu za 99 Kč!:D 

IMG_5095

Procházka po Zelňáku a rozhodnutí, že nás už docela bolí nohy, tak jsme si sedly na kašnu a to jsme neměly dělat. Přišla neskutečná únava, měla jsem chuť se zašít do postele a už nikdy nevylézt. Jediné, co mě drželo vzhůru bylo asi jen to krásné počasí. Seděly jsme, povídaly si a obě dvě jsme měly zavřený oči. Když ono bylo tak těžké je udržet otevřené!! Za 2 noci jsem naspala tak 10 hodin a ta obří dávka cukru tomu jednoznačně nepomohla – po hyper dopoledni prostě přišel útlum a já byla jak nepoužitelná. A těhotná k tomu!:D Tohle byla ta krize, takový menší crash. Na 16 hodinu jsme měly rezervaci na dalším místě, proto jsme byly donucené se zvednout a to pomohlo – moc pomohlo. Pohyb mě zase probudil a už jsme se nacházeli v Suzie’s – nádherné italské restauraci, kde jsme měly v plánu pizzu. 

Rozhodně jsme nebyly hladové – to ani za nic. Takže opět pizza napůl a i tak jsme bojovaly. Naštěstí byla ta pizza tak strašně dobrá, že se bojovat dalo. Daly jsme si s šunkou, mozzarellou, salámem a ementálem. Slaná a mastná, teď když si vzpomenu, tak bych si nedala ani za nic, ale v té chvíli byla boží. Kdyby byla z půlky tak dobrá, tak končím a nehodlám to vůbec jíst. Už nic! Nikdy!:D

Objednaly jsme si k tomu domácí malinovou a mangovou limonádu, která byla naprosto skvělá a osvěžující, takže prolívání litrem vody s bublinkama tomu dost pomohlo a ta půlka pizzy se nějak dala sníst. Poslední kousek už byl ale boj bojů! Potřetí za den jsme si vyslechly, že asi závodně plaveme, že máme takový ramena (lol:D) a šlo se na další procházku. Tentokrát na další kávu, protože jsem nutně potřebovala vytrávit a jen tak se loudat po městě před poslední zastávkou našeho food tripu – sladkou tečkou na konec.

Palačinky s tvarohem a nutellou a vafle s nutellou a šlehačkou na Svoboďáku a mé neskutečné překvapení, že mám pořád chuť a sílu něco jíst. Podělily jsme se, dotlačily to, sedly si k Janáčkovu divadlu na vydechnutí a jelo se domů. Až do dalšího dne do poledne jsem nic nejedla, nebyla potřeba, tělo fakt nic nechtělo (ani po 2,5 hodinovém tréninku:D). V pondělí taky o 3 kg víc na váze (haha) a zrovna jsme ten den museli mít v práci In-body:D #tochceš

 

Teď by asi mělo přijít zhodnocení celého dne a mé pocity, že? Na to jste čekali. Když já vám ani nevím. Nadále zastávám názor, že cukru se vyhýbat jako čert kříži, jelikož je neskutečně nevyzpytatelný. A nechci jej zase nějakou dobu vidět, možná rok, možná čtvrt roku, já nevím. Ale cheat day nijak zařazovat nechci a nebudu. Byl to skvělý den, ale kdo ví jestli to bylo tím jídlem nebo prostě jen tím, že jsem vypustila, vypnula hlavu, nic neřešila, užila si super den s kamarádkou, nákupy a na mysli mě netížily žádné státnice a nic podobného. Prostě jsem se měla skvěle a pořád mám. Večer mi nebylo nějak moc špatně, takže nelituji toho, že jsem si to zkusila, ale nevíte, jak jsem se večer při usínání těšila na to, jak opět najedu zpátky na svoji normální stravu.

Co se týče nějakých chutí – rozhodně ve mě tento jeden den po roce a půl na paleu nezpůsobil to, že bych měla najednou chutě na sladké, to vůbec. Žádný cukr – spouštěč, se ve mě nekonal. Spíš naopak. S odstupem dvou dní si pochutnávám na kuřecím s brokolicí a dlouho mi bude stačit. A banánový palačinky ❤ A kešu máslo, haha!

Je hrozně těžké popsat to všechno, co bych vám chtěla říct. Čím dál víc se koukám kolem sebe, pohybuji se ve kruzích lidí, co zastávají různé stravovací směry a ta dále a tak dále. A čím dál víc si začínám všímat toho, že lidi, co jí zdravě, ale dají si čas od času to, na co mají chuť, to mají v hlavě prostě nějak v pořádku. Jsou vyrovnaní, umí se hlídat a neřeší kraviny. Nikoho nesoudím, je to podle mě hrozně citlivé téma a nechci tímto rozhodně nikoho urážet. Cambridgská dieta, low fat, low carb či dokonce no carbs a já nevím co ještě… jaké další neudržitelné diety. Následné přejídání, protože tělo prostě ty živiny potřebuje a když jí pod svůj bazální metabolismus, tak je pak člověk akorát nervózní z nedostatku jídla. Tělo si si o ty živiny nakonec řekne – a samozřejmě sáhne po tom sladkém či tučném. Následně má člověk výčitky z přejezení a celého ho to rozhodí. Jak by pak taky mohl hubnout a být v pohodě? 

Slyšíme to všude – zdravá, pestrá strava a čas od času si dopřát i to „zakázané“. Já si myslím, že je to docela klíč k úspěchu. Věřím, že od někoho, kdo rok a půl držel víceméně striktně paleo, to asi zní dost divně co? Jak jsem už psala v nějakém z dřívějších článků – mým cílem bylo vždy se dopracovat od striktní stravy k tomu, že si bez výčitek něco dopřeji. Začínám mít docela pocit, že se mi to pomalu začíná dařit. Jen to neplánuji dělat „na prasátko“, prostě když si jednou za měsíc dám kousíček mamčiné buchty nebo skvělý hamburger, tak to bude pro mě ideálka. 

Jídlo, které jsem při cheat day vyzkoušela bylo všechno super-sladké, super-mastné, slané, ale dobré, to nebudu nikomu přece nic nalhávat. Stejně si dokáži ale pochutnat i na zdravých věcech, po kterých nejsem nafouklá jak balón a vím, že jsem svému tělu dodala něco dobrého, kvalitní palivo:) Výčitky jsem po cheat day neměla, ale jak jsem už řekla – žádný další neplánuji. Neříkám nikdy, ale ne teď či v dalším čtvrtletí, pololetí a kdo ví třeba i rok bez čehokoliv cheatovacího. 

A jak se tedy plánuji nyní stravovat? Jak si možná někteří z vás všimli – počítám si makra. Počítám si je tak, abych každý den PŘESÁHLA daný počet kalorií, sacharidů, bílkovin i tuků. Ano, čtete správně, přesáhla. Tak, abych každý den snědla nad limit či při nejhorším naplnila makra. NIKDY, ale opravdu NIKDY nechci jíst pod danou úroveň. Zároveň si nijak nehraji s poměrem B:S:T – mám ho každý den stejný. Tělo si takhle zvykne na vyvážený příjem, ví, s čím počítat, nemá důvod si nic ukládat a je nakrmené, funkční, plné energie a hlavně – spokojené:)

Jelikož trávím v tělocvičně 3-4 hodiny denně, musím mít příjem vysoký a zároveň jsem musela kvůli vysoké fyzické aktivitě zvýšit i příjem komplexních sacharidů – zařazuji teď nově do jídelníčku více brambor, ale i rýži a občas pohanku, ovesné vločky či jáhly. Jinak jedu nadále paleo, ale mám ho akorát po konzultacích malinko upravené pro sportovce. A hrozně mi to vyhovuje, to je to nejdůležitější. 

Jak tak koukám, tak jsem se docela rozepsala, tak snad se vám článek líbil. Kdybyste měli jakékoliv dotazy ať už o mém „testovacím“ dnu či o mé normální stravě, tak vám je mileráda zodpovím!:)

Zařazujete někdo pravidelně cheat day nebo alespoň cheat meal? Pomáhá vám to dlouhodobě udržet nějaký životní styl?

Papa, L. 

IMG_5116

4 Replies to “#CHEATDAY”

  1. Ahoj Lucko, gratuluju, že sis tak krásně užila svůj volný a oslavný den 🙂
    Co by mě ale zajímalo, jak těch posledních 17 měsíců vypadala tvá běžná strava? Nebo máš někde tady na blogu nějaký svůj běžný jídelníček i s množstvím?

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s