10 RUNNING TIPS

Běhání venku miluju. Dříve jsem to nesnášela, teď běhám pro radost. Teď mi aplikace hlásí naběhaných 800 km (a to jsem ji i kolikrát nezapla), několikrát si zaběhala v Central Parku, vykopala se z postele na Floridě v 6 ráno, abych při běhu viděla východ Slunce na nejjižnějším bodě Ameriky, vyběhala na páse hromady jídla při plavbě po Karibiku, běhala po lesích, když jsem měla stresy ze zkoušek a všechno si to neskutečně užívala.

IMG_6938

Jak jsem se přehoupla s jedné fáze do druhé? Chvíli to trvalo. Teď už mi většinou mých obvyklých 5-7 km nestačí a musím se hodně přemlouvat, abych už uháněla domů a nevyčerpala si všechny síly, protože mě většinou ještě čeká crossfitový trénink. Nejraději bych běhala každý den, hlavně když je pěkně – hlava by zvládala, ale tělo spíše ne. V tomto článku bych vám moc ráda dala pár běhacích tipů, které mi pomáhají či pomohly se do běhání tak zakoukat! 

IMG_5045

Jelikož běhám docela často – 3x týdně 5-7 km a jednou týdně cca 12-13 km, chodí mi od vás na běhání hodně dotazů. Navíc mě teď čekají mě první běžecké závody a  hned na konci května druhé, tak je to pro mě i dost aktuální téma.

Vezmeme to po bodech:

1.Běh ráno/dopoledne – Samozřejmě pokud mám zrovna čas, nejsem ve škole či v práci. Ráno mám mnohem víc energie, sotva na ulici někoho potkám a navíc večer mám většinou trénink.

IMG_8887

2. Hudba – Jo, ta mi přijde hodně důležitá. Často se mě ptáte, na jakou hudbu běhám a na to odpovím jedno – Spotify. Spotify používám když se učím, běhám, pouštíme si ho v gymu, pouštím si ho v autě.. já vlastně ani jinak hudbu neposlouchám. Nejčastěji pak na běhání poslouchám již hotové běhací playlisty a nebo nějaké nakopávací „party“ playlisty – Hardwell, Avicii atd. Na běhání požívám takový ty velký „traktoristický“ sluchátka, který mi nepadají, jednoduše připnu mobil na ruku a běžím. To mě dostává na další bod.

3. Mobilní aplikace – Změří vám, kolik jste naběhali, v průběhu vám řekne, kolik km už máte za sebou a jakým tempem zatím běžíte, můžete sčítat uběhlé kilometry za celou svoji běžeckou kariéru, porovnávat se s ostatními a další. Já používám aplikace Nike+ Running a naprosto mi vyhovuje. Nic složitého v ní nehledejte – uběhlé kilometry, spálené kalorie, zaznamenávání trasy, pochvaly za nové rekordy a možnost přidat si do přátel ostatní a porovnávat s nimi své výkony. Ale mě to uplně stačí. Přidávejte si mě v ní (nick: luciemin) a můžeme se porovnávat všichni společně! 🙂

IMG_4034

4. Okolí trasy – Já si myslím, že tento bod byl u mě jeden z nejdůležitějších, který u mě změnil postoj ke běhání. Dříve jsem chodila běhat do brněnských Lužánek a běhala to kolečko třeba 5x dokola a zase běžela na byt. Ehm.. teď by mě asi švihlo:D Nejraději běhám v přírodě, po lesích, lesních stezkách, kolem vody atd. U nás je to docela do kopců, ale to vůbec nevadí, když je kopec a už nemůžu, tak prostě šlapu. I tak tepovka docela dost lítá. Nemůžete? Zastavte. Vydechněte. Dejte pomalou chůzi. Až se zase bude chtít, tak se rozběhněte. Vždyť jste to jen vy a vy, nemusíte se nikam honit:) Mě to tak vyhovuje, většinou když běhám delší trasy, tak čas od času jdu rychlou chůzí, hlavně do kopců (i minikopečků:D) Pokud vás běhání nebají a běháte pořád dokola, už asi i víte proč. Určete si nějakou zajímavou trasu, na které je i něco k vidění, abyste nemuseli myslet na to, že běžíte, ale mohli se kochat přírodou.

Na Ask mi jednou došel dotaz, jak u běhání dýchám, že s tím má dotyčná problém. Když prostě ztrácím dech, tak zastavím nebo pomaličku jdu a vydýchám se. Vždyť mě přece nic nehoní. Jinak dýchám.. ehm.. normálně?:D 

IMG_0403

5. Jídlo a doplňky u běhání – Když jdu běhat brzo ráno, což se moc často nestává, tak si ráno akorát lupnu spalovač (teď zrovna mám RedCell od TPW a spokojenost, potím se jak pes), vypiju sklenici teplé vody s citrónem (jako každé ráno) a utíkám. Když jdu běhat ještě před snídaní, tak 6 km je maximum, jinak bych asi padla hlady. A následuje královská snídaně! 

Když jdu běhat až po nějakém jídle, tak si dám pauzu minimálně 90 minut, protože s těžkým žaludkem se dost špatně běhá! Po běhání většinou hodím sprchu, doplním tekutiny (občas přidám do vody po běhání i BCAA a Glutamin) a najím se, minimálně nějaký malý snack a kousek ovoce. 

IMG_0154.jpg

Ideální postworkout – ovoce, zelenina, bílkoviny, tuky:)

6. Venku dřív než na páse – Zkuste začít běhat venku. Je krásné jaro, venku je teplo a věřte mi, že se do běhání zamilujete mnohem jednodušeji v přírodě než někde na páse ve smradlavým fitku. Jakmile vás bude bavit běhat venku tak za a) už se vám na ten pás ani jít nebude chtít a za b) když už to jinak nepůjde (déšť, zima atd.), tak vás to bude i na tom páse bavit. S hudbou jde všechno líp.

IMG_8737

Tohle jsem minulý týden objevila při běhu za naším domem. No není to nádhera? ❤

7. Délka trasy – „Když neuběhnu aspoň 5 km, tak jsem máčka.“ Vůbec. Já začínala na 3 km a to jsem nikdy špatnou fyzičku neměla. Dál už jsem se prostě jen trápila, myslela jen na to, že vlastně běžím a jak se mi nechce. Odpočítávávala jsem metry do konce a nic mi to nedávalo. Délka tras bude růst sama, toho se nebojte, chce to jen čas. Teď ani délky tras neplánuju. Běžím a občas si ještě odběhnu touto stezkou a občas ještě zaběhnu do vedlejší vesnice a k tamtomu rybníčku a najednou je z toho 13 km. A občas prostě běžím po chvilce domů. Snažím se poslouchat svoje tělo. Jen nikdy neběhám dlouhé trasy v tréninkový den.

První 2-3 km jsou pro mě občas krizové, ale vždy, když už se trošku rozběhám, rozproudí se mi krev, tak je pak těžké přestat. Ale vážně:D Sedmý, osmý, devátý kilometr už většinou vůbec nevnímám. 

IMG_8006

8. Parťák – Vždycky jsem si myslela, že běhat s někým je na nic. Já přece mám tu svoji hudbu ve sluchátkách a ta mě žene dál. A co jsem tak zpozorovala, tak má tohle přesvědčení většina lidí okolo. Jednou jsme vyběhly s mamkou, zakecaly se (u běhání, ano!) a najednou z toho bylo 5 km a my ani nevěděly jak. 

Začala jsem pak tahat běhat lidi okolo a reakce byly vždy stejné – „Ehm no.. já běhám pomalu.“ „No já jsem zvyklá poslouchat hudbu.“ a tak dále. Vždy se mi ale podařilo dotyčného přemluvit a pak nelitoval. Člověk si povídá, má někoho po boku a ty kilometry utečou opravdu neskutečně rychle, to mi věřte.

I když občas raději vyběhnu sama, je to i taková očista mysli a člověk sám vypadne někam do přírody, takový lék na duši. Ale jakmile běhat začínáte, tak ten parťák je opravdu to pravé ořechové, věřte mi. Mě občas parťáka u běhání/výklusu dělá náš micánek:)

IMG_7889

9. Strečink – Nezáleží na tom, jestli jste uběhli 2 nebo 20 kilometrů. Vždy se protáhněte. Stačí 5 minut – protáhnout nohy, ruce, záda. Tělo vám poděkuje. Nejen, že předejdete neskutečnému namožení (pokud normálně neběháte), ale celkově by se svaly po každé aktivitě měly vystrečovat. Já se většinou rychle vyválím, protáhnu nohy a trošku i ruce. 

10. And have fun – To je to úúúplně nejdůležitější. Pusťte si hudbu, co vás nakopne, koukejte se kolem sebe a užívejte si to. Já miluju nejen pocit po doběhnutí, ale hlavně ten, když běžím. Ta volnost, sluníčko, příroda (ehm.. je ze mě docela romantik, když dojde na běhání co:D). Zkuste se na běhání dívat né jako na to #hnusnýkardio (což tedy bohužel téměř každý dělá) a prostředek ke zhubnutí, ale jako na zábavu, pročištění mysli a třeba i získání kondičky.

IMG_5015

Me & running

Já nejčastěji a nejraději běhám trasu, které doma říkáme Afrika (z obrázku brzy pochopíte proč:D). Prvních 1,5 km je to do brutálního kopce, takže je to u mě spíše chůze než běh. Za odměnu pak ale následují 4 km, které jsou jemně z kopce a v tom nejkrásnějším lese, takže to za ten výšlap prostě stojí! Pak je to nastřídačku do kopečka-z kopečka, kdy se snažím spíše běžet, občas to zaběhnu celé, občas je to opět spíše rychlá chůze. 

Jednou jsem měla běh napsaný na tréninku – 30:00 min běh s tepovkou 140-150 BPM. Najednou byl můj postoj ke běhání uplně jiný, musela jsem si kontrolovat tepovku, běžet v kuse a popravdě? Moc mě to nebavilo. Vůbec mi totiž nešlo vypnout hlavu. Takže to bylo poprvé a naposledy, co jsem běhala na tepovku!:D

Running gear

Na běhání vlastně nepotřebujete vůbec nic. Jen kvalitní obuv, protože jinak vás ty nohy budou opravdu bolet a budete si spíše ubližovat než naopak. Samozřejmě jak jde technika a vymoženosti dál, je plno věcí, které lidi při běhu používají. A co k běhu tedy používám já?

P3310721.jpg

Pouzdro na telefon na ruku – Nike

Traktoristický sluchátka – Sony

Spalovač – RedCell od TheProteinWorks (koupeno na eshop.aktin.cz)

Tenisky na běhání – Nike – mám asi troje a nějak to střídám. Starý, když je bahno, nový, když mi to hezy ladí (haha) atd.

A to je vše! 🙂

A co tedy moje první běžecké závody?

V sobotu se chystám na svoje první závody – Night Run v Brně. Účastním se tzv. Blogger run, který startuje v 20 hodin (takže to naštěstí nebude ještě taková „night“) a běží se 5 km. A já si to jdu zaběhnout pro radost, rozhodně se nehodlám nějak honit za výsledkem. V neděli mám navíc celý den semifinále Miss Aerobik v Praze, tak si přeci musím šetřit nějaké síly!

Ale už se na závod hrozně moc těším, nejen, že potkám plno známých, ale zároveň si konečně na vlastní kůži zažiju, jaké to je běžet na závodech, tu atmosféru atd.

Více o Night Run najdete na jejich oficiálních stránkách – ZDE a i když už si v Brně možná nezaběhnete, tak máte ještě plno možností až do konce října!

Další běžecké závody (i když asi spíš zážitkové závody), na které se chystám a kterých se naprosto nemůžu dočkat je The Color Run (více najdete ZDE), který se koná 4.6. v Praze. Je to sice víkend před státnicemi, ale co už – ten jeden den už mě netrhne!:D O těchto Color runech už jistě každý z vás slyšel a já na to už skoro 2 roky koukám, jak moc bych se chtěla zúčastnit. Když mi byl nabídnutý start, tak jsem nadšeně nabídku přijala a už se nemůžu dočkat. Zároveň budu pomáhat tuto akci zpropagovat, takže se můžete těšit na hromadu barevných fotek, juhů! :))

A co outfit?

No nebyla bych přece správná holka (a navíc blogerka), kdybych neřešila, co si na sebe na svoje první běžecké závody vezmu. Díky Nike (a mé sestřičce, která mi půjčí bundu) se můžu oháknout do toho neeejkrásnějšího oblečení. Když už poslední, tak se stylem:D

IMG_1784.jpg

Vyladěná od hlavy k patě!

Potkám se s někým vás na nějakém z běhů? Já už se na ně hrozně těším:)

Snad vám článek pomůže taky konečně vyběhnout! 

Papa, L.

IMG_6932

You better run run run!

3 Replies to “10 RUNNING TIPS”

  1. Ahoj Luci, pěkný článek 🙂 Chtěla bych se zeptat, jak zvládáš kombinaci běhu a vzpírání/silovýho tréninku? Za jak dlouho třeba uběhneš 5 km? Já totiž vzpírám, 5x týdně trénink, ale měla jsem od trenéra nařízeno, žádný běh, protože pak to nešlo…. měla jsem nechutný křeče, slabý nohy, je pravda, že jsem to asi vždycky přepálila…moc rychle, moc daleko a pak trénink vzpírání na velkých kilech ještě ten den (pauza pár hodin po běhu)….Teď jsem začala zase běhat, ale zatím jen kratší vzdálenosti, když je to přechodný období…další závody až v říjnu…:(

    To se mi líbí

  2. Ahahaha, tak Luzanky moc dobre znam! Nikdy jsem tam nedala vic, nez 2 kolecka.. A to se z aerobiku umim sakra hecnout no.. tam to neslo. Pak jsem vybehla u medlaneckeho letiste.. je to 100 a 1! Beha se samo :))

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s