OLYMPIC WEIGHTLIFTING

Když by přede mnou někdo rok zpátky řekl slovo osa nebo kotouč, asi bych se podívala doprava, doleva, zakývala chytře hlavou, jakože vím moc dobře, o čem je řeč a pak bych si dané slova vygooglila. Pak ale přišel crossfit a vzpírání se tak stalo mým dobrým kamarádem. A to jakože opravdu moc moc dobrým. Když se mě někdo zeptá, co mám na crossfitu nejraději, je to právě vzpírání. Vzpírání mi dost sedlo, pocit dalšího nakládání činky, maximálky, činka ve WODku, to je prostě moje. Navíc je vždycky na čem makat, technika není vůůůbec lehká a s váhou činky se dá přece vždycky jít nahoru. A musím říct, že těžká činka je v crossu i moji silnější stránkou (ehm.. asi jedinou:D). 

IMG_9833

Na všech crossfitových závodech, na kterých jsem byla, jsem se ale zatím s těžkou činkou nesetkala, přece jen to všechno zatím byly jen začátečnické/pokročilejší závody a tam si nemůžou dovolit dát těžkou činku, kterou by pak polovina lidí nezvedla. Takže jsem zatím víceméně, až na závody v Ostravě, kde už byla i těžší činka, nemohla vlastně skoro vůbec ukázat, že to i docela umím. O tom, že bych do svého nabitém týdenního plánu, kde už i tak vzpírám na crossfitových trénincích třeba hodinu a půl denně, zařadila ještě navíc tréninky čistě vzpírání, jsem asi ani nikdy nepřemýšlela. Na to by přece už nebyl čas ne?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale čas je. Čas máme všichni a záleží jen a jen na nás, jak si s ním budeme hospodařit. Jen by mě asi samotnou nikdy nenapadlo si tento koníček přidat do toho svého časového rozvrhu. A jak jsem se tedy dostala sem a proč píšu článek o vzpírání? Jak jste asi už pochopili, dávám se i čistě na vzpírání. Kromě crossfitu teď začínám chodit i 2-3 týdně na tréninky vzpírání do brněnské obřanské vzpěrárny. A jak jsem se k tomu tedy dostala?

Věděla jsem, že v Brně nějaký oddíl vzpírání je a i to, že tam chodí pár lidí, co znám z crossfitu. Olympijské vzpírání se skládá ze dvou částí – trhu (snatche) a nadhozu (clean&jerk). V potaz se bere i vaše váha, jelikož samozřejmě 80 kg slečna dá mnohem víc než ta 50-kilová. Když jsem někde přeslechla, že se mají v Brně konat na začátku května závody žen ve vzpírání, řekla jsem si, že se tam s Klárkou zkusíme přihlásit. Vzpíráme snad každý trénink a zas tak katastrofický nejsme, tak proč to nezkusit, že?

DSC_0151

Napsala jsem tedy na email brněnským pořadatelům závodu, zda je ještě možné se dohlásit a čekala, že to snad nebude problém. Kdo ale měl vědět, že jde o závody ženských družstev (po 4). Minulé pondělí mi zvoní telefon, cizí číslo. „Dobrý den slečno, vy jste nám psala ohledně závodů ve vzpírání? No to ale takhle nejde, ony to jsou závody družstev. No a navíc byste musela být členem nějakého vzpěračkého klubu a to asi taky nejste, že?“ „No, ehm, nejsem no…“. Tak nic no, zkusila jsem to. „Ale víte co, vy jste z Brna? Stavte se za mnou dneska do Obřan a zkusíme něco vymyslet.“ Tak joo, super, třeba to nějak půjde, pomyslím si. Nějaká vyjímka třeba půjde udělat.

XdA9rXXpHRCBRQf3zeERPBeFbaPkZNjqNI3_ICNtO3k,rMj4ie1p4X1rzDVMMsu7zaPfTS-1_6xZNNFPy0ROVUY,lJGVdpgevVa4nKNc2HjCKXylF2qzI02vYHsUmDuP0MQ,ZXAJWDTeCtT7my0aDboKP84WdMnpVcS6-LWaF_ZWskc,pnOiILRNDW9NzvLIuwXgnF7BcY37lX2R6QnRwpefJwM

V pondělí večer jsme se tedy s Klárkou vydaly do Obřan, kde nám bylo akorát řečeno, že kde máme věci na vzpírání, že nás potřebují vidět, jak vzpíráme a že podmínky se dozvíme zítra. Zahaleno tajemstvím. V úterý jsme tedy přijely hned po crossfitovém tréninku, vybavené i oblečením a botami na vzprírání. Trenérovi Milanovi jsme ukázaly, kolik trhneme, nadhodíme a už jsme seděli v kanceláři a domlouvali se.

„No, takže.. musíte být členy našeho vzpěračkýho klubu. Požadoval bych, abyste chodili minimálně 2-3x týdně na tréninky si odjet to, co vám řeknu, klubový poplatek na rok a můžete sem chodit jak často chcete. Párkrát do roka jsou pak závody, na který taky budu potřebovat, abyste jezdily. No a jednu z vás bych potřeboval i do týmu na ty závody příští týden. Tak která?“

IMG_5552

Klárka hnedka vykřikuje: „No Lůca.“ (asi se jí do toho moc chtělo:D). Ani se nestačím rozmyslet a už si domlouvám vzpěračskou průkazku, v týdnu valím k doktorce pro potvrzení, doma už mám dokonce i dres na sobotní závody a za sebou 4 tréninky na vzpěrárně. A musím říct, že naprostá paráda! Je to prostě něco jiného než crossfit. Člověk má na všechno čas, nepípají mu tam hodiny, na činku jde vždy vydechnutý, má čas myslet na techniku apod. Navíc si vždycky skvěle pokecá s ostatními, to prostředí tam je taky prostě skvělý a trenér je největší pohodář. Už se nemůžu dočkat, co všechno se tam naučíme. Techniko.. těš se! A ty maximáálky, co nás čekají (ehm.. no mě už snad brzo, už by to byla třeba!)

Klasická „old school“ vzpěrárna, hromady kotoučů, za rohem asi ta nejstarší posilovna, co jsem kdy viděla, takové prostě domácí prostředí se vším všudy. Klárku nakonec na závody taky potřebovali, takže jdeme v sobotu závodně vzpírat obě dvě. Zatím ale netušíme, zda budeme v družstvě spolu nebo ne, ale ono je to asi celkem jedno.

ND49230-Kopi2

Tak přesně tohle chci domů!

O tom, jak takové závody probíhají, zatím vím jen málo. Vím akorát, že budu mít 3 pokusy na co nejlepší trh i nadhoz a pak se to nějak násobí koeficientem podle tělesné váhy (pátek o vodě?:D) a pak se v každým družstvu počítají 3 nejlepší výsledky ze čtyř. Aby se eliminovaly nějaké ty lidské chybky. A to je všechno, co zatím vím. Na plánu mám začít na 53 kg na snatch a 68 kg na nadhoz. To snad není s 63 kg váhou tak špatný, tak snad to tam padne:) A pak i něco vííííc třeba!

Takže mi teď nově k 3-hodinovým crossfitovým tréninkům 5x týdně přibyly ještě 2-3 dvouhodinové na vzpěrárně, ale jsem z toho nadšená. Naštěstí to oproti crossfitu vůbec není tak náročné, takže se to dá skvěle zvládat.

flat,800x800,075,f.u6

Už jsem na svoje první vzpěračské závody moc zvědavá. Na report o závodech se určitě můžete těšit, budu jistě plná dojmů, protože to zase bude uplně něco jiného. No a hlavně se těšte na fotečku v mým novým krásným vzpěračským dresu. Kočička jak víno!:D Boty na vzpírání mám zatím Adidas Powerlifters, které jsem si kupovala tak 2 měsíce zpátky, ale začínám dost uvažovat o pravých vzpěračkách, které mají ještě vyšší „podpatek“ a jsou celkově tvrdší než powerlifterky. Ale zase je to docela velká investice, tak to musím pořádně promyslet!

Mějte se krásně! Já zrovna uháním ve vlaku do Prahy:)

Papa, L. 

2 Replies to “OLYMPIC WEIGHTLIFTING”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s