CROSSFIT GAMES – THE OPEN

Téměř bych se vsadila, že většina z vás tento pojem v posledních 10 dnech zaslechla. Ne? Tak asi na Instagramu a Facebooku sledujete málo crossfiterů, protože já toho mám sociální sítě plné! Já sama ještě před rokem neměla nejmenší tušení, co to je a nyní jsem toho součástí. Jelikož ode mě o The Open v následujícím měsíci ještě hodně uslyšíte, rozhodla jsem se o tom napsat článek, abych vás alespoň trošku uvedla do obrazu. 

5 týdnů, 5 workoutů, okolo 300 000 lidí, 6 kontinentů, hodně potu, slz, roztrhaných dlaní a namožených všech částí těla. Crossfitový svátek. Dá se to pojmenovat hodně způsoby. Vysvětlím vám to pěkně jako laikům, tak, jak jsem to ještě před cca 5 měsíci potřebovala vysvětlit i já. Pokud se v crossfitovém světě trošku pohybujete a znáte pojmy, k pochopení by vám mohlo stačit i oficiální video.

IMG_2253

Open je pro všechny – od začátečníků až po elitu. Každý čtvrtek po dobu 5 týdnů v noci vyjde nový workout, který se vždy jmenuje podle roku a podle pořadí v daném roce. Letos tedy vyjdou workouty 16.1, 16.2, 16.3, 16.4 a 16.5. V průběhu února se všichni crossfiťáci registrují na oficiálních stránkách Crossfit Games, zaplatí registrační poplatek 20$ (jo, není to málo:D) a jsou zavedení do databáze, kde si vytvoří profil s fotkou, přiřazením do gymu (affiliace), můžou se tam zadat maximálky atd. Takový crossfitový Facebook haha. 

Pak už se jen čeká na workouty. Vždy od pátku do pondělí má člověk čas zadat do systému score, kterého v daném WOD dosáhl. Pokud si workout odjedete ve svém oficiálním gymu, kde má trenér udělenou licenci a může dělat na Open judge, stačí, když pak své score zadáte do systému a daný judge vám ho schválí. Pokud cvičíte sami nebo vám to zrovna nikdo nemůže odjudgeovat, stačí si workout natočit na video a zadat score do systému i s videem. 

IMG_2250

Průběžně můžete kontrolovat výsledky svoje i ostatních. Co se týče ženské kategorie, celkově je letos zaregistrováno skoro 130 000 žen a 180 000 můžu. Top 30 mužů, žen a top 20 týmů z Evropy postoupí na Regionals do Španělska. Z každého regionu (Evropa, Afrika, Asie, jednotlivé regiony v USA..) postupuje z regionálek top 5 mužů, žen i týmů na Crossfit Games. Co jsou Crossfit Games snad všichni víte. A kdo ne, tak se povinně podívate na toto video! Jsem jediná, kdo z něj má husí kůži? Nejraději bych vždycky po dodívání jela hned do gymu pilovat nadostatky. 

Samozřejmě, že jsem se neregistrovala, protože bych věřila, že se dostanu na regionálky. Mým důvodem bude spíš motivace, porovnání a hlavně společná sranda (ehm.. spíš trápení) s ostatními v gymu při překonávání se u jednotlivých WODek. Ve WODkách samozřejmě můžou být věci, které člověk neumí (alá první WOD, k tomu se dostaneme). Hold se musí zabojovat a v nejhorším bude akorát menší skore. Nic horšího se nestane!

Někteří z vás si možná všimli, že minulý čtvrtek už vyšel první workout 16.1 a že jsme ho v sobotu hromadně odjeli v gymu. Někteří mají ve čvrtek v noci nastavený budík, aby mohli zkontrolovat WOD ihned, jak vyjde. Já si si ce budík nenastavila, ale ve 3 hodiny ráno jsem se z nějakého důvodu probudila, tak jsem se rovnou podívala, copak nás čeká. Ehm no.. neměla jsem to dělat!

IMG_2246

Nejlepší sparring, nejlepší parťačka. Bez ní už ani ránu ❤

Když jsem otevřela aplikaci, málem jsem dostala infarkt. 20 minut AMRAP. Co? Cože? To jako můžou dát takhle dlouhý workout? Sakra. Přesně tohle mi hned proletělo hlavou. A to jsem se ještě nepodívala dál.

16.1 The Open Workout:

AMRAP 20 min:

  • 25 feet / 7,5 metru – výpady v chůzi s osou nad hlavou (30 kg ženy)
  • 8 bar facing burpees (angličáky s přeskokem přes osu snožmo)
  • 25 feet / 7,5 metru – výpady v chůzi s osou nad hlavou
  • 8 C2B (vyšší shyby na hrazdě, kdy se hrudník musí dotknout hrazdy)

Do pátku se mi podařilo udělat v celém životě 3 C2B. Opět hrazda, můj kamarád. Takže si dokážete představit ten šok, když jsem 16.1 uviděla. Všechno ostatní mám ráda, nohy mám silný, takže výpady bez problému, na angličáky mám nadýcháno, ale ta hrazda? Celý workout se totiž počítá na počet opakování a jedete to 20 minut pořád dokola a score je to, kolik stihete kol (1 kolo zde 26 opakování). Takže když se zaseknete na tom, že neumíte C2B, nemůžete jít dál. Což mě opravdu vyděsilo.

IMG_2252

V pátek jsem ze zvědavosti na tréninku naskočila na hrazdu, že si jeden C2B zkusím. Nešlo to. „Zkus podhmat.“, slyším od kamaráda. A bum, ono to jde! Nedokážete si představit, jak velký kámen mi spadl ze srdce! Ale pořád mě jedno opakování stálo neskutečně moc úsilí, ale jen to, že jsem věděla, že budu moci bojovat a nebudu stát pod hrazdou jako ztracené kuře, mě uklidnilo. V sobotu v 9 ráno sraz v tělocvičně, všechno se nachystalo (my museli 16.1 odjet v naší gymnastické tělocvičně, jelikož jinde bychom museli moc daleko běhat na hrazdu) a šlo se na to. My s parťačkou šly na řadu jako první, jelikož jsem pak spěchala ještě na aerobikové závody.

Bylo to… Zajímavé a náročné. Osa nad hlavou rozhodně nebyla lehká a s každým výpadem jsem se kývala neskutečným způsobem. Angličáky jsem celkem využila na vydýchání (docela ironie co). Cesta zpátky? Pro mě jen vidina té hrazdy a vždycky se mi trošku rozbušilo srdce. Na rukou mozolníky, hrazda omotaná tejpkou, aby to tolik neklouzalo. Jeden, druhej C2B. Jenom slyším trenéra: „Po dvojkách? No tak pecka! To si udrž.“ Jde to, tak proč ne. První 3 kola jedu vždycky 4×2 C2B. Od čtvrtého kola si to začínám trošku dělit. 2,2,1,2,1. A tak dále. Kamarádka je na hrazdě neskutečně dobrá, lítala u C2B hrozně rychle, takže to pro mě byla obrovská motivace. 

IMG_2250

This time, I really like you, burpees.

Abych byla upřímná, po 5 minutách jsem si říkala, že už nemůžu. Dech byl docela okay, ale moje ramena a předloktí začaly bolet. Po 10 minutách už bolely hodně. Držet těžkou osu nad hlavou, zvedat se v angličácích ze země a přitahovat se na hrazdu? Ruce prostě nedostaly žádný rest. V 15 minutách to už byla čistá křeč. Snažila jsem se chytnout hrazdu, ale prsty nechtěly. Nekecám. Můj prsteníček se divně svíjel přes prostředníček a úchop mu nic neříkal. I v té chvíli i to přišlo vtipné! Teď ještě víc:D 

Po 20 minutách jsme se zhroutily na zem, já hotových 6 a půl kol, kamarádka 7 a půl. Můj cíl byly 4 kola a kdyby mi někdo před workoutem řekl, že budu mít jen o kolo méně než kamarádka, neuvěřím. Popadnout dech a mohla jsem mít radost. Jupí! Já už umím C2B! 

IMG_2092

Nejlepší vzájemná podpora, společné překonávání a pokroky. Jaké já mám štěstí:)

IMG_2134

Jo a.. hrazda bolela. Jako vždy!

Po odcvičení jsme si daly 30 minut na páse na vychození, dlouhý strečink, abychom předešly obrovskému namožení (ehm, to uplně nevyšlo) a bylo to za námi. Ostatní v gymu také postupně workout odjížděli a můžu vám říct, že tam byla pořádná čísla. Téměř 10 kol atd. Neskuteční!

IMG_2247

Stretch, stretch, stretch. 

V neděli jsem se probudila s pěkně namoženou pravou půlkou (ano, taky nechápu, jaktože jen s jednou) a moje mezilopatkové svaly bolí ještě dnes. Držení osy nad hlavou asi nebylo pro tělo uplně nejlehčí. Včera jsem ale byla na úžasné masáži a na baňkách, takže už bude jen a jen lépe a v pátek budou síly na 16.2. Musí!

Se svým score 168 reps se zatím nacházím celosvětově na 16 139. místě z 129 854 žen. To jsou čísla co! To, že se nacházím ve 12% nejlepších je docela hustý, ne?:D A počkejte si na tohle – ze všech ženských v ČR jsem na 16. místě! Zahrnuje to i elitu, všechny. Nechápu to! Zatím to ale vůbec nic neznamená, ještě pořád nás čekají další 4 workouty. Ale můj cíl je být v první polovině. A věřím, že to nejhorší (C2B) jsem si už vytrpěla. No, ještě nás určitě čekají muscle-upy, kde nemám šanci nejmenší!:D Tam budu zase ve 12% těch nejhorších, tak se to dorovná.

12784235_10207447829368299_719466524_n.jpg

Už jsem moc zvědavá (a bojím se), co si na nás připraví v 16.2. Každopádně se budu snažit se s vámi o celý The Open průběžně dělit, ještě nás toho čeká moc a myslím, že bude i plno zážitků a zajímavostí, o kterých budu chtít napsat. 

Slyšeli jste už o The Open nebo o Crossfit Games? Líbí se vám článek, i když je takhle jednostranně zaměřený?

Budu se těšit na reakce:) Papa, L. 

DSC_0070.jpg

Move Fast Lift Heavy. #amen

 

4 Replies to “CROSSFIT GAMES – THE OPEN”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s