BATÁTOVO-CUKETOVÉ PLACKY / SWEET POTATO-ZUCCHINI HASH BROWNS (PALEO/WHOLE 30)

Přináším vám další z mých velmi oblíbených přílohových receptů. Jsem jeden z největších spotřebitelů sladkých brambor (batát), kterého asi znám. Jím je víceméně na denním pořádku. Jsou pro mě, jako velmi sportovně aktivního člověka, skvělým zdrojem sacharidů, které potřebuji po dlouhé tréninku doplnit. Oproti klasickým bramborám ale obsahují mnohem více živin a vitamínů, mají méně kalorií a co hlavně? Úžasně chutnají! Ať už pečené v celku, vařené nebo upečené na hranolky, je to prostě moje nejoblíbenější příloha.

Placky z batát jsem dělala už několikrát – s květákem, samotné, s brokolicí atd atd. S cuketou mi ale zachutnaly nejvíce, nejlépe mi držely tvar a zároveň se batáta s cuketou skvěle doplňují i v živinách. Proto jsem se rozhodla vám na ně sepsat mnou osvědčený recept!

IMG_6969

Na cca 12-14 placek budete potřebovat:

 • 1 velká batáta
 • 1 střední cuketa
 • 2 vejce
 • 2 stroužky česneku
 • půlka cibule
 • majoránka, koření česnek
 • pepř, sůl
 • olivový olej

1. Cuketu umyjeme a nahrubo nastrouháme. Nastrouhanou cuketu vložíme do cedníku, prosolíme, aby cuketa pustila vodu a necháme ji několik minut odkapávat.

IMG_6971

2. Mezitím si oloupeme sladkou bramboru a také ji nastrouháme – půlku najemno, druhou půlku nahrubo.

IMG_6972

3. Z cukety vymačkáme co nejvíce vody a přidáme ji k nastouhané batátě. Přidáme 2 vejce, najemno nakrájenou půlku cibule, protlačený česnek, lžíci majoránky, sůl a pepř. Pokud máte rádi česnekovou chuť tak jako já, je možné přidat i koření sušený česnek. Směs následně pomocí rukou pořádně promícháme.

IMG_6973

4. Postupně tvoříme v rukou kuličky, ze kterých nad umyvadlem vymačkáváme všechnu přebytečnou vodu a následně z nich tvoříme cca 1,5 cm tlusté placky. Placky pokládáme na plech vyložený pečícím papírem a jemně potřeme olivovým olejem (pro větší křupavost).

IMG_6981

5. Vložíme do trouby, rozehřáté na 200 stupňů a pečeme asi 20 minut. Po dvaceti minutách přepneme troubu na horkovzdušnou, ubereme teplotu na 170 stupňů a pečeme placky, dokud nám krásně nezezlátnou. Bude to trvat cca 10-15 minut.

IMG_7014

6. Placky necháme trošku vychladnout a můžem servírovat! Skvěle se hodí k masovým pokrmům, ale jsou výborné i samotné.

IMG_7015

Strašně se mi na ně sbíhají sliny!:)

Už jste vyzkoušeli batáty? Je na nich někdo závislý tak jako já?

Papa, L.

————-

I am bringing you another of my favorite side dish recipes. I am one of the biggest consumers of sweet potatoes I know. I eat it almost every day. For me it is perfect source of carbs since I train a lot and I need replenish carbs after long workout. Comparing to regular potatoes it contains more nutrients and vitamins, it has less calories and what more? It tastes amazing! It does not matter if I bake it in piece, boil it or bake it as fries, it is just my favorite side dish.

I have made sweet potato hash browns a lot of times – with cauliflower, broccoli and so. But I like it the best with zucchini, it sticked better together and also sweet potato and zucchini are perfect together due to nutrients. That’s why I have decided to write down this perfect recipe!

IMG_6969

To make 12-14 hash browns you will need:

 • 1 big sweet potato
 • 1 medium zucchini
 • 2 eggs
 • 2 cloves of garlic
 • half of yellow onion
 • marjoram, garlic spices
 • salt, pepper
 • olive oil

1.First of all we wash a zucchini and grate it. We put grated zucchini into a strainer, add salt (so zucchini gets rid of water) and leave it there for couple minutes.

IMG_6971

2. Meanwhile we peel the sweet potato and we also grate it.

IMG_6972

3. Then we try to squeeze out all the water from zucchini and we add it to grated sweet potato. We add 2 eggs, chopped onion, garlic, one tbs of marjoram, salt and pepper. It you like garlic flavor as I do, we can add some more of garlic spice. Then we mix all together by our hands.

IMG_6973

4. Gradually we make little marbles in our hand and we try to squeeze out all the water above a sink. Thank we make approximately 1,5 cm thick hash browns, put it on sheet with baking paper and apply a thin film of olive oil.

IMG_6981

5. We put it into an oven and bake it on 200 degrees Celsius for about 20 minutes. After 2 minutes we switch an oven to hot air mode and bake it for another 10-15 minutes till it gets golden.

IMG_7014

6. We let it get cold a little bit and we can serve! It goes really well with meat but we can also it it without anything added.

IMG_7015

I am soooo craving for this:)

Have you tried sweet potatoes before? Is there someone addicted to sweet potatoes just like I am?

Bye bye, L.

 

 

5 Replies to “BATÁTOVO-CUKETOVÉ PLACKY / SWEET POTATO-ZUCCHINI HASH BROWNS (PALEO/WHOLE 30)”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s