WHAT’S PALEO?

Jeden za základních věcí, co se na mém blogu bude hodně objevovat je můj způsob stravování – paleo. Ti, kteří ví, o co jde, můžou tenhle článek rovnou přeskočit, jelikož se zde nedozví asi nic nového. Vy, co vůbec netušíte, co to paleo je – pokusím se vám to stručně a jasně objasnit.

Jak my všichni „paleo lidé“ rádi říkáme – není to dieta, je to životní styl. Víceméně člověk jí jen a jen to, co jedli lidé v paleolitu. Jo, jsem uplný neandrtálec! Půjdu na to opravdu jednoduše, jelikož na internetu se dá najít mraka a mraka článků, které paleo popisují detailně a vše vysvětlují. V základu člověk jí jen a pouze maso, zeleninu, ovoce, ořechy a semena a kvalitní tuky (za mě především kokosový olej). Ano, věřím, že je to pro vás šokující. Jíst jen tohle? A co můj oblíbený řecký jogurt? A vločky? Co bez nich budu dělat?

Neděste se, opravdu to není vůbec tak strašné. V dnešní době je všude nespočet receptů a i člověk co jí paleo, má neskutečně mnoho možností. Nebudu si zde hrát na experta a vypisovat vám, proč nejíst obilloviny a mléčné výrobky. Pokud vás to opravdu zajímá – přečtěte si knihu Jídlo na prvním místě. Já sama na této knížce před rokem začínala, vysvětlí vše jasně, stručně je moc hezky čtivě napsaná.

Pokud člověk začíná s paleem – jednoznačně doporučuji začít s „očistným“ programem Whole30, který kniha Jídlo na prvním místě skvěle popisuje. Je to 30 dní opravdu striktního palea, kdy člověk jí 3x denně – ráno, odpoledne a večer. Tělo se v tomto období zbavuje závislosti na cukrech, takže je člověk ze začátku opravdu neenergický a náladu má pod psa, a přechází na čerpání energie z tuků. Ale zato na konci těchto třiceti dní je člověk jak vyměněný. Většina lidí sleduje prudký nárůst energie, lepší spánek, lepší pleť a mimo jiné i úbytek váhy.

Ale člověk se nesmí na paleo upoutat jako na novou skvělou dietu ke ztrátě váhy. Jak říkám, je to životní styl. A za mě je 100% udržitelný. Nebudu vám tu tvrdit, že budu paleo držet do konce života. To sama nevím. Ale budu vám tu tvrdit, že mi neskutečně vyhovuje a že se ho ještě nějakou tu dobu budu jisto-jistě držet.

w30

Já osobně jím podle zásad Whole30 neustále. Takže co vlastně jím? Snídám vajíčka. Víceméně každý den. Na slano, jednou až dvakrát týdně nasladko. Oběd a večeře bývají na stejný způsob. Flákota masa, tepelně upravená zelenina (opečené batáty, květáková kaše atd.) a nějaká ta syrová zelenina. Jelikož trávím v tělocvičně denně opravdu hodně času, občas se stane, že dostanu hlad i mezi jídly. To většinou řeším oříšky, raw tyčinkou nebo třeba plátky kokosu. A nebo si dám o vajíčko víc na snídani, když vím, že budu mít velký energetický výdej.

Jsou lidi, kteří v paleu řeší i přísun cukrů (z ovoce). No, tak to já rozhodně nejsem. Když chci dám si jablíčko, banán, mango, maliny, jahody a nebo třeba všechno zároveň. A co? Lepší než dát si skleničku Coca-Coly. Jediné, co si opravdu řeším, je přísun tuků. Nesmí být malý – jinak by tělo nemělo z čeho čerpat energii (nemá žádné cukry), ale ani příliš velký, aby se nám nezačal tuk uplně zbytečně někam ukládat.

A co je na paleu nejlepší? Žádné počítání kalorií nebo omezování se. Prostě si ten talíř naložte. Pořádný kus masa, nějaký ten kvalitní tuk a zeleniny, co jen se vám tam vejde. Nebo vejde i na další talíř. Co jen se vejde do vás. A věřte, že poznáte, že máte dost. Kvalitní potraviny vás totiž opravdu zasytí, ne jen zaplní žaludek.

Od té doby, co držím paleo, jsem se opravdu změnila, jak fyzicky, tak hlavně psychicky. Lidi v mém okolí vám to potvrdí (že, ségra?). Ano, úbytek váhy byl příjemný, ale o to mi ani nešlo. Pro ukázku přidávám svoji BEFORE-AFTER proměnu. Hledala jsem zdravý životní styl, který si udržím. A ten jsem našla. Především energie, kterou mám víceméně neustále, je skvělá. Už si ani nepamatuju, kdy naposledy jsem si přes den musela lehnout. Vůbec. Spím jen v noci, 7-8 hodin denně a bohatě to stačí. Tak nějak jsem se našla a víceméně neznám nic než dobrou náladu. A tak to má být!

FullSizeRender.jpg

Co se týče sportu – sportovala jsem vždycky. Ale ne tak intenzivně jak teď. Od té doby, co jsem se dala na crossfit, jsem musela přidat více tuků a bílkovin do svých jídel a ano zase jsem přibrala nějakou váhu zpátky, ale podle měření, to bylo jen a jen na svalech. A není tajemství, že se podle trošku upravených zásad paleo stravují i přední crossfit atleti. Ale to, že jde paleo ruku v ruce s crossfitem je pro mě víceméně náhoda, stravovala jsem se tak ještě dříve, než jsem s CF začala. Ale je to příjemná náhoda, kterou považuji za velkou výhodu, co se energie ve workoutech týče.

Pokud vás to alespoň malinko zaujalo – zahledejte si na internetu, přečtěte si o tom nějakou literaturu a udělejte si na to názor. Na světě je hromada a hromada lidí, co vám to budou vymlouvat a tvrdit vám, že bez mléčných výrobků a obilovin se nedá existovat a jak je paleo kravina. Nevím, přijde mi, že ten rok a půl, co paleo držím, docela existuju. A stokrát aktivněji než 90% lidí co znám. Vážně. Vždycky to odkývám a hlavně se o tom s nikým nehádám. A věřte mi, že otázky a narážky na paleo poslouchám denně (jojo, babi, jasný, bez rohlíku umřu), ale nepřipouštím si to k tělu. Mě to vyhovuje a to je důležitý!

Snad jsem vám to alespoň malinko vše objasnila. A pokud ne, klidně pište do komentářů dotazy.

Krásné pondělí! A těšte se na plno paleo receptů!

L.

12179931_10206679544401655_676308661_n               12179625_10206679544441656_1833338696_n

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s